نوآوری‌های دفاعی، مولفه اصلی اقتدار و افزایش قدرت رزم نیروهای مسلح است

به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت دفاع،  سرتیپ امیر حاتمی در گردهمایی جریان تحول و پیشرفت وزارت دفاع که به میزبانی موسسه تحقیقات و نوآوری دفاعی برگزار شد در سخنانی اظهار کرد: جریان تحول به نوعی پیشرفت و توسعه در همه زمینه‌ها محسوب می‌شود.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی آغاز و تاکنون استمرار یافته و ادامه دارد، گفت: در هر دوره متناسب با نیازهای کشور مدل‌ها و الگوهای جدیدی از تحول و پیشرفت، بازطراحی و پیاده‌سازی شده است و ما نیز در روند حفظ، صیانت و ارتقاء قدرت دفاعی کشور به دنبال الگوهای جدیدی از پیشرفت در صنعت دفاعی کشور بوده‌ایم.

حاتمی با بیان اینکه در برنامه ۴ ساله وزارت دفاع هر آنچه که در این بازه زمانی می‌بایست به انجام برسد، عملی و محقق شده است، خاطرنشان کرد: موارد راهبردی دیگری نیز که از دوره‌های قبل در وزارت دفاع وجود داشته و نیاز به بستری گسترده‌تر برای تحقق کامل داشته است، امروز همچنان باقی است و تدوین الگو و مدل‌های جدید در واقع تضمینی برای استمرار آن برنامه‌ها و رسیدن به دستاوردهای گرانسنگی است که زمینه آن از قبل فراهم شده است.

وی الگوی طراحی شده پیشرفت و تحول در وزارت دفاع را بسیار ارزنده برشمرد و افزود: پیشرفت از ۴۲ ساله پیش شروع شده است و هدف امروز ما از بازطراحی و ارائه الگوی تحول این است که می‌خواهیم با بحث نظری، تعریف شفاف و ضابطه‌مند از تحول، یک باور و فهم همگانی را در درجه اول در بین متخصصان صنعت دفاعی و سپس در دل سازمان‌های زیر مجموعه خود به وجود آوریم و به نقطه اشتراکی برسیم که همگان بدانند به دنبال چه هستیم، اولویت‌ها چیست؟ به کجا می‌خواهیم برسیم و بخش‌های مختلف هر سازمان چگونه باید کار کنند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه مدل غربی‌ها را الگوی پیشرفت برای خود در نظر می‌گیرند که معمولا تناسبی با شرایط بومی ندارد،  یادآور شد: تجربه ۸سال دفاع مقدس و در ادامه تحریم‌های سنگین دفاعی کشور، ما را به مدلی از طراحی الگوی پیشرفت رساند که امروزه با تکیه بر ظرفیت دانشمندان داخلی و روش‌های مبتنی بر نیاز جمهوری اسلامی، تبدیل به یکی از قدرت‌های جهانی شده‌ایم.

حاتمی در ادامه به نقل از فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص ضرورت تدوین الگوی پیشرفت بومی در کشور گفت: الگوهای غربی با شرائط و مبانی و اصول خودشان، شکل پیدا کرده؛ بعلاوه اینکه در بسیاری از موارد ناموفق نیز بوده است.

وی با بیان اینکه الگوی پیشرفت غربی الزاماً، یک الگوی موفق و مناسب نیست ادامه داد: درست است که آنها به قدرت رسیده‌اند، به ثروت رسیده‌اند؛ اما بشریت را دچار فاجعه کرده‌اند و امروز همه‌ دنیا و همه‌ بشریت از نتایج اقدامات آنها رنج می‌برند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که به طور طبیعی دائماً در حال تغییر و تحول است، تصریح کرد: بزرگترین مسأله‌ای که امروز در صنعت دفاعی با آن روبرو هستیم، مسألة تحول و دگرگونی است و در واقع نوآوری‌های دفاعی، منشأ اقتدار کشور و افزایش قدرت رزم نیروهای مسلح است.   

حاتمی با بیان اینکه کارهای بزرگ از ایده‌پردازی آغاز می‌شود، افزود: این ایده‌پردازی کاری نیست که در اتاق‌های دربسته و در خلأ انجام بگیرد. باید فکرهای گوناگون، اندیشه‌های گوناگون با آن سر و کار پیدا کنند، تماس پیدا کنند تا آنچه که محصول کار هست، یک چیز عملی و منطقی از آب در بیاید. پس جان کلام، این است که ما باید توسعه و پیشرفت را بازشناسی کنیم، و ببینیم برای بدنه دفاعی کشور پیشرفت مناسب و اولویت چیست و الزامات آن کدامند و این الگوی طراحی شده را دائما مورد بازنگری قرار دهیم.

وی با بیان اینکه تغییر، ایجاد هر چیزی است که با گذشته تفاوت داشته باشد اما نوآوری اتخاذ ایده‌هایی است که برای مجموعه وزارت دفاع جدید و مناسب است، خاطرنشان کرد: برای رسیدن به اقتدار آتی ناچاریم اهداف «شدن» را به اهداف «ماندن» در تراز جهانی تغییر دهیم و برای این موضوع باید از ظرفیت نخبگی کشور به درستی استفاده کنیم.

مجله خبری زهک

درباره ی kuop26598

مطلب پیشنهادی

رییسان جمهوری اندونزی و اوگاندا به رییس‌جمهوری منتخب تبریک گفتند

به گزارش روز شنبه ایرنا از سفارت جمهوری اسلامی ایران در اندونزی، «جوکو ویدودو»  با ارسال …