وزارت امور خارجه در مقابله با کرونا چه کرد

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «رضا زبیب» در رشته توییتی با عنوان «از کرونا تا واکسن: راهی دراز و پراضطراب اما شیرین طی شده» نوشت: در کنار تولید پرافتخار داخلی، وارادت ثبات یافته و ادامه می‌یابد. همراهی‌ها دلگرمی بود اما مصاحبه‌ها آزار دهنده و مانع تامین واکسن! چه وقتی که خبر دادند تا به نامشان ثبت شود و چه آنگاه که کمک کشور دوستی را قدردانی کردند!

دستیار وزیر امور خارجه با بیان اینکه از روز اول انتشار کرونا، در وزارت خارجه با اهدای محدود ماسک به چین و سپس کار پر استرس انتقال دانشجویان ایرانی از ووهان به تهران درگیر شدیم، اظهار داشت: کرونا که وارد ایران شد، با اضطرابی چند ماهه پیگیر تامین امکاناتی شدیم که “نایاب” بود: کیت تشخیص، ماسک، ونتیلاتور، گان، دارو/مواداولیه و… این کار تا تابستان ۹۹ در حد نوعی پل هوایی برای کمک ها ادامه داشت تا با همت پژوهشگران، در این موارد خودکفا شدیم.

زبیب اضافه کرد: گام دوم تلاش برای خرید واکسن و تمهید تولید ملی/مشترک بود که از همان تابستان ۹۹ و به صورت موازی پیش رفت. تامین تجهیزات و مواد اولیه برای تولید ملی، تا اردیبهشت امسال ادامه داشت. سیاست عدم شرکت در آزمایش بالینی، پیش خرید را مشکل کرد اما اولین خرید در حد کم از روسیه و بسته اهدایی چین، بهمن ۹۹ رسید.

وی افزود: خرید از کوواکس نهایی شد اما قابل اتکا نبود چون متکی به تولید دیگران بود. تحریم هم انتقال پول را ۳ماه عقب انداخت. واردات اندکی از هند انجام شد اما ابتر ماند!

مدیرکل آسیای شرق و اقیانویسه وزارت امور خارجه با اشاره به همکاری ایران با سایر کشورها در تولید واکسن خاطرنشان کرد: قرارداد تولید مشترک با کوبا و روسیه امضا شد اما دستیابی به محصول زمانبر بود لذا واردات بیشتر و سریعتر حتی در بالاترین سطوح مانند سفر فروردین وزیر خارجه چین پیگیری شد. دریافت بسته‌های اهدایی دیگر از چین و واردات تدریجی اسپوتنیک و استرازنکا کمک کرد اما نیاز کشور خیلی بیشتر بود.

زبیب با یادآوری رایزنی‌های سیاسی برای تامین واکسن کرونا ابراز داشت: رایزنی سیاسی موجب جهش واردات در اردیبهشت شد و آرامشی در جامعه ایجاد کرد اما از ابتدای خرداد به صورت غیرمترقبه با مشکل روبه رو شدیم. دوباره اضطراب و کوشش و… بیست روز تلاش نتیجه داد و از هفته آخر خرداد دو محموله بزرگ وارد شد. اکنون مسیر هموار شده و واکسن بیشتری وارد می شود، ان شاءالله.

وی با بیان اینکه در کنار تولید پرافتخار داخلی، تا اعلام کفایت وزارت بهداشت، واردات بیشتر/ سریعتر در دست پیگیری است، عنوان کرد: تلاش همکاران در وزارت خارجه و سفارتخانه‌ها که با سکوت کار کردند و همراهی وزارت بهداشت و بانک مرکزی ستودنی بود. می‌توان انتظار بهتر داشت اما موانع، به ویژه جنایت تحریم را باید در ارزیابی لحاظ کرد.

مجله خبری زهک

درباره ی kuop26598

مطلب پیشنهادی

رییسان جمهوری اندونزی و اوگاندا به رییس‌جمهوری منتخب تبریک گفتند

به گزارش روز شنبه ایرنا از سفارت جمهوری اسلامی ایران در اندونزی، «جوکو ویدودو»  با ارسال …